Black Friday, czyli Czarny Piątek 2019 – jakie rabaty czekają? Co najlepiej kupić?
Black Friday, czyli Czarny Piątek 2019 – jakie rabaty czekają? Co najlepiej kupić?

           Black Friday, czyli Czarny Piątek 2019 – jakie rabaty czekają?

Co najlepiej kupić? Black Friday to, można powiedzieć, święto promocji. Z roku na rok jego popularność wśród Polaków rośnie, choć z pewnością nie jest to jeszcze tak powszechne jak u naszych zachodnich sąsiadów. Marki również starają się, aby co roku zapewnić klientom rabat w tym czasie, i choć nie jest on tak szałowy jak w Stanach Zjednoczonych, z pewnością da się upolować niektóre produkty w niższych cenach. Skąd wzięła się moda na „dzień zniżek”? Jak wygląda w Polsce? Jakich rabatów spodziewać się w tym roku?

          Jak powstał Black Friday, czyli słowo o historii dnia wyprzedaży

Każdy, kto choć raz słyszał o Czarnym Piątku nie ma wątpliwości, że to „święto” to kolejny przypadek, który przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych. Nie raz z pewnością widzieliście filmik właśnie z tego kraju, w którym to ludzie wraz z otwarciem sklepów biegną jak podczas maratonu i bez większego zastanowienia chwytają i kupują wszystko, co wpadnie im w ręce. W Stanach podczas Black Friday nie ma czasu na oglądanie, przymierzanie czy zastanawianie się – rabaty sięgają nawet 90%, więc ludzie masowo kupują wszystko, od ubrań czy dodatków po elektronikę, nawet jeśli te rzeczy nie do końca są im potrzebne bądź w ich guście. Warto wiedzieć, że Czarny Piątek ma w zasadzie bezpośredni związek ze Świętem Dziękczynienia. W USA Święto Dziękczynienia to dzień nie tylko obficie celebrowany (podczas którego piecze się słynnego indyka), ale także wolny od pracy, a do tego przypada na ostatni czwartek listopada. Black Friday przypada w ostatni piątek listopada, czyli dokładnie dzień po Święcie Dziękczynienia, więc bardzo duża część społeczeństwa po prostu wydłuża sobie weekend, biorąc 1 dzień urlopu właśnie w trakcie Black Friday, aby móc wyruszyć na łowy. Nie chodzi jednak tylko o przedłużanie weekendu – Czarny Piątek na zachodzie jest uznawany za początek okresu zakupów świątecznych. Można więc powiedzieć, że Amerykanie zaczynają ten czas z przytupem, bo po Black Friday w sklepach można zaobserwować jedynie puste półki.

           Jakie rabaty czekają na nas w tym roku?

Niestety w Polsce Black Friday nie jest jeszcze tak popularny, jak u naszych zachodnich sąsiadów. Z naszych ubiegłorocznych obserwacji wynika, że dużo sklepów oferuje rabaty w ten dzień (a nawet przez cały weekend), ale niestety nie są one zbyt wysokie – w porywach wynoszą 30%. W zeszłym roku niewiele sklepów zdecydowało się na zniżki wyższe niż 25%, a przeważnie oferta sklepów opiewa na ok.20% rabatu. Warto pamiętać, że jeśli nie zdążysz zrobić zakupów w piątek, prawdopodobnie masz szanse jeszcze w poniedziałek – tzw. Cyber Monday, czyli rabaty na zakupy internetowe. Pamiętaj jednak, że kto pierwszy, ten lepszy, aby więc załapać się na upatrzony towar, warto zrobić zakupy tuż po północy.

         Co warto kupić podczas Black Friday/Cyber Monday?

Przede wszystkim warto spróbować zaopatrzyć się już w prezenty świąteczne – grudniowy szał zakupów wcale nie będzie mniejszy, niż Czarny Piątek, a zawsze można upolować coś w świetnej cenie. Opłaca się także kupić rzeczy droższe, bardziej jakościowe – np. wysokogatunkową odzież, która nie należy do najtańszych, ale ze zniżką jakoś łatwiej to przejść ;) W dobrej cenie uda nam się znaleźć też elektronikę oraz kosmetyki. Czasem warto poczekać na Cyber Monday, bo niekiedy oferowane rabaty są o kilka procent wyższe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl